Postanowienia na wakacje 2020

Postanowienia na wakacje 2020

Popularne stało się coroczne wymyślanie listy niemożliwych do spełnienia celów na 31 grudnia. Magiczna data, która rzekomo stawia granicę pomiędzy starym i nowym. Ja proponuję alternatywę. Przed tobą postanowienia na wakacje, które postanowiłem w tym roku zrealizować, żeby spędzić ten czas przyjemniej, z nutką samorozwoju i wyzwania. W dodatku na instagramie będzie można śledzić mój postęp. Serdecznie zapraszam!

uśmiech postanowienia na wakacje 2020

1. Więcej się uśmiechać

Od najmłodszych lat obserwuję, że z mediów płynie ten sam przekaz. Co prawda czasem jest bardziej natężony, a czasem mniej, ale jest obecny od kiedy pamiętam. Powinniśmy się więcej uśmiechać. Respondenci, ankietowani i pytani mówią w telewizji chórem o potrzebie większej życzliwości i troski dla siebie. 

A jednak mimo upływu lat te głosy nie cichną. To powinno chyba zwrócić naszą uwagę, bo z jakiegoś powodu nie potrafimy spełnić naszych życzeń. Życzeń by stworzyć szczęśliwe społeczeństwo, w którym każdy chodzi zadowolony i dzieli się swoją pozytywną energią z innymi ludźmi. 

W te wakacje chciałbym dawać więcej radości mojemu otoczeniu. Można to robić przez tak błahą rzecz jak uśmiech, ale nie chciałbym się do tego ograniczać. Od siebie dodam jeszcze serdeczność i ciepło. Mam nadzieję, że dzięki temu i innym postanowieniom uda mi się umilić komuś dzień.

Pozornie proste czynności potrafią poprawić komuś nastrój i zmienić więcej niż nam się wydaje, ponieważ szczęście takiej osoby odbije się na wszystkich jej relacjach. 

To jest efekt domina, dlatego będzie mi niezmiernie miło, jeśli więcej osób podąży za tym trendem i pomoże mi rozprzestrzeniać pozytywną filozofię.

przyjaciele postanowienia na wakacje 2020

2. Każdego dnia powiedzieć komplement trzem znajomym

Jaki czas temu robiono badania na temat nieufności oraz wynikającej z niej niechęci do czynienia dobra. Okazało się, że najważniejsza jest liczba interakcji z daną osobą. Jest ona wprost proporcjonalna do pozytywnych zachowań.

Z czego to wynika?

Z bardzo prostego faktu, że komunikacja między ludźmi nie jest idealna i często nieumyślnie popełniamy błędy, gdy nietrafnie odczytujemy czyjeś intencje. Złe odczytanie sygnałów, czy zachowań wywołuje u nas odpowiednią reakcję, ale odpowiednią tylko na podstawie tego, co zrozumieliśmy. 

Natomiast częstsze przebywanie z innymi przyczynia się do eliminacji tych zakłóceń.

Podsumowując: im więcej zadajemy się z daną osobą, tym lepiej powinniśmy ją rozumieć i częściej wymieniać się dobrem.

Skoro wiemy już, dlaczego kontakt ze znajomymi jest ważny, musimy coś zrobić, żeby go pielęgnować. I nie ma chyba lepszej metody, niż dawać im znać, że ich cechy są lubiane i szanowane.

Stosunkowo rzadko doceniamy siebie nawzajem i wymieniamy komplementami. A szkoda. 

Stosunkowo często jesteśmy wobec siebie nawzajem krytyczni.

Nie ma więc lepszego momentu, żeby rozpocząć zmianę w swoim życiu. Jeśli uważasz, że częstsze pokazywanie ciepła drugiej osobie to dobry pomysł, stwórz swoje własne postanowienia na wakacje i pokaż, że możemy być lepsi!

3. Odwiedzić 3 nowe miejsca

Obecna sytuacja nie sprzyja wyjazdom, ani w zasadzie żadnej formie przemieszczania, jednak nie mógłbym odmówić sobie przyjemności poznania jakiegoś nowego miejsca. Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności.

W każdej lokalizacji tkwi dusza tworzona przez jej mieszkańców i jej przeszłość. Żeby ją poznać potrzeba sporo czasu, dlatego zawsze z żalem po kilku dniach opuszczam miejsca destynacji, musząc wracać do domu. 

Wydaje mi się, że odkąd białe plamy na mapach świata zostały wypełnione, duch odkrywcy, który w nas drzemie znalazł się w trudnej sytuacji. Kiedyś wystarczyło dostać statek od rządzących państwem, albo wywodzić się z rodziny kupieckiej żeby poznawać nieznane lądy. 

W dzisiejszych czasach z wytchnieniem szuka się tego, co egzotyczne, ale w dobie globalizacji większość produktów utraciła miano takowych. Nic dziwnego, że w gorączkowym poszukiwaniu obcego, nieopisanego i niezrozumiałego ugaszamy swoje pragnienia, ale i zapominamy co znajduje się nieopodal nas. 

Park narodowy, jezioro i pasma górskie też niekiedy posiadają czar.

Pomimo tego, że moje plany wakacyjne zostały pokrzyżowane i o zagranicy można sobie póki co pomarzyć, postanowiłem wybrać 3 miejsca w Polsce, w których jeszcze mnie nie było i tym samym nadrobić zaległości z rodzimego podwórka. 

Odkrywanie Polski stało się ostatnimi czasy modne, więc moje postanowienia na wakacje powiększają się o kolejny punkt. Jestem gotowy, żeby dołączyć do nowego trendu!

A jeśli chodzi o zgłębianie naszej kultury poprzez eksplorację bogactwa architektury i sztuki, to z całego serca mogę polecić ten kanał na youtube. Jego twórcy w interesujący sposób przedstawiają fakty o najznamienitszych budowlach polskich miast i wsi, które umykają nam w codziennej rzeczywistości.

postanowienia na wakacje 2020

4. Poznać 10 inspirujących osób

Wśród postanowień na wakacje nie mogło zabraknąć takiego, które wymaga kontaktu z innymi ludźmi. Nie ma nic cenniejszego od nauki płynącej od obcych. Cudza wiedza, cudze pasje i cudze pomysły odświeżają nam umysł i ułatwiają nam skierować go na właściwe tory. Od tego całego siedzenia w domu można zapomnieć, co oferuje świat, który nas otacza. 

Poza tym, duże znaczenie, na to, jak kształtuje się nasza osobowość ma środowisko, którym się otaczamy. Daj znać w komentarzu, jeśli też należysz do tych, na których duży wpływ mają inni ludzie. 

Zawsze zastanawiało mnie, jak działa ludzki umysł i czy kiedykolwiek zrozumiem, w jaki sposób myśli i czuje inna osoba. Tak czy inaczej zetknięcie się z wartościowym człowiekiem poprzez rozmowę w kawiarni, albo nawet wspólne wyjście do parku daje dużo do myślenia. Po dłuższym czasie strzępki wypowiedzi, niezrozumiałe sygnały, bezładny obraz czyjejś osobowości zaczyna układać się w spójny krajobraz. Parawan myśli, podparty logiką, pomysły zrodzone z woli do życia i zachowania motywowane kompasem moralnym.

Poznanie aż 10 inspirujących osób w tak krótkim czasie może wydawać się wyzwaniem, ale postaram się zebrać w ten sposób siły na kolejny rok pracy. Być może tobie też przyda się dawka inspiracji. Zapraszam na instagrama, gdzie każda z postaci będzie kolejno prezentowana

5. Nauczyć się nowej umiejętności

Jakiś czas temu oglądałem vloga Krzysztofa Gonciarza, w którym opowiadał o jednym ze swoich znajomych. Był świeżo po spotkaniu z nim i z ekscytacją mówił, jak tamten pokazywał mu, w jaki sposób można otwierać proste zamki montowane w kłódkach i na drzwiach. 

Gonciarz skomentował to w ten sposób, że podziwia swojego znajomego. Za każdym razem, kiedy się spotykają, ten drugi pokazuje mu jakąś nową umiejętność, której ostatnio się uczył. Jest to niesamowite, jaka chęć rozwoju drzemie w tym człowieku i jaka pasja. 

Od razu na myśl przyszły mi dwie rzeczy. Po pierwsze, że sam chciałbym być opisywany w ten sposób, a po drugie, że gdzieś na mojej drodze zgubiłem dziecięcą radość odkrywania świata. Wykonywane przeze mnie czynności, moje hobby i zainteresowania wykształciły się pod wpływem moich rodziców i od lat nie zrobiłem czegoś, co nie mieściłoby się w ich obrębie.

Oczywiście pobudzam mózg do pracy szukając dyskomfortu chociażby poprzez wchodzenie w interakcje z obcymi ludźmi, albo wyjeżdżając do nieznanych mi krain. A jednak mimo to brakuje mi impulsu do zrobienia czegoś totalnie nowego. Czas to zmienić!

Postanowienia na wakacje mają pomóc mi określić kierunek samorozwoju, więc nauka nowej umiejętności jest strzałem w dziesiątkę!

Czy będzie to wspomniany lockpicking? A może pójdę w ślady za Radkiem Kotarskim i zajmę się badaniem smaku piwa? Albo jego warzeniem, które też wydaje mi się bardzo ciekawe. Moje przygody i rezultaty zobaczycie już wkrótce na instagramie!

Do roboty!

Wakacyjne postanowienia to dla mnie zupełna nowość. Postaram podzielić się ze światem motywacją i będę wrzucać relacje z moich postępów na instagrama. Zachęcam cię też do napisania własnej listy. Jakie postanowienia na wakacje wybierzesz? Podziel się nimi w komentarzu!

Ten post ma 19 komentarzy

 1. Inga

  Nigdy nie robię postanowień bo rzadko udaje mi się je realizować 😀 wolę jednak życie na spontanie, ale fajne sobie taką listę zrobić

  1. Wojtek

   Będę z siebie niezwykle dumny, o ile uda mi się je zrealizować. Dla mnie ma to rangę wyzwania 😀

  1. Wojtek

   Bardzo dziękuję! 😀

   1. Kat

    Bardzo inspirujące postanowienia. Szczególnie podoba mi się koncepcja odkrywania nowych miejsc. Przyznaję, że organizacja wycieczek kosztuje mnie zawsze dużo nerwów i dlatego często rezygnuję z potencjalnie ciekawego wyjazdu.
    Pora chyba wyjść ze strefy komfortu😉. Dzięki za motywację!

 2. Agat

  1 – na pewno warto! I zachęcam, to bardzo miłe jak nieznajomi sobie ludzie się uśmiechają
  4 – to może być ciężko ;/

  1. Wojtek

   Muszę się trochę postarać, ale wiem, że będzie warto. Codo pkt nr 4, jak znasz jakieś ciekawe, inspirujące osoby to możesz mnie polecić 😛 Będę bardzo wdzięczny haha

 3. Joanna

  Świetne postanowienie – podoba mi się zwłaszcza to z mówieniem komplementów. 🙂 Powodzenia w realizacji!

  1. Wojtek

   Masz bardzo ładną szatę graficzną na swoim blogu- tak w nawiązaniu 😀 Dziękuję za miłe słowa

 4. Candy Pandas

  Bardzo fajna ta lista 🙂 Niby wydaje się prosta a tak naprawdę trzeba włożyć trochę wysiłku w jej realizację 🙂

  1. Wojtek

   Dzięki! Zachęcam do wypróbowania samemu 😀

 5. Irek

  Masz zupełnie inne podejście niż ja. Od lat nie robię postanowień, idę na spontan, i zawsze jakoś coś fajnego samo wyjdzie

  1. Wojtek

   Spontan jest super, czasami tylko brakuje mi mobilizacji do zrobienia niektórych fajnych rzeczy i wtedy pojawia się problem 😛

 6. paulina

  Bardzo fajny i inspirujący post 🙂 Ja na każdy miesiąc robię sobie miniplany (max. 10 punktów) – czyli moje pomysły na dany miesiąc. Jest to motywujący mnie sposób, aby robić nowe rzeczy, doświadczać tego czego potrzebuję i tak jak Ty poznawać inspirujących ludzi 🙂
  Powodzenia w realizacji Twoich postanowień!

  1. Wojtek

   Ooo! Pomysł świetny 😉 Zawsze zazdrościłem, jak widziałem postacie w filmach i serialach, które robiły takie plany na dużych białych tablicach, aż wreszcie sam sobie taką kupiłem 😀 Teraz ona służy mi do zapisywania planów na nadchodzące dni, celów na tydzień i na miesiąc. Także zupełnie popieram taką formę zarządzania czasem 😀 Dzięki za komentarz!

 7. Miye

  Bardzo pozytywne i realne do realizacji postanowienia. Świetny wpis!

  1. Wojtek

   Dziękuję za komentarz 😉 Starałem się, żeby były wykonalne 😀

 8. ZAPOWIEDZ

  Zgadzam się w 100%, że proste czynności mogą komuś poprawić nastrój! Niby taka błahostka, a naprawdę często ma ogromne znaczenie. 🙂

  My mamy mapę Polski, taką do zdrapywania, na której jest cała masa pięknych miejsc. 😉 I też bardzo byśmy chciały móc kilka w najbliższym czasie zdrapać. 😀

  A inspirujące osoby często jakoś same się nagle pojawiają <3 Więc może wcale nie będzie tak ciężko. 😉

  Trzymamy kciuki za postanowienia! 🙂

  1. Wojtek

   haha w takim razie będę bacznie wypatrywał relacji z waszych wycieczek na instagramie 😀 Fakt, czasem takie osoby pojawiają się same, a czasem trzeba o to bardziej zadbać 😀 Dzięki za wsparcie 😉

Dodaj komentarz