Początek podróży

Początek podróży

Jest wiele powodów dlaczego opuszczamy nasz dom i udajemy się w podróż, ale chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że to ciekawość jako pierwsza daje nam asumpt do odkrywania świata. Jesteśmy ciekawi co znajduje się poza znanym nam kawałkiem ziemi. Chcemy odkrywać i eksplorować, a potrzeba ta leży w naszej naturze. Każda wyprawa to odświeżenie naszego zmęczonego umysłu.

Podróże a rozwój

Świat ma wiele do zaoferowania, dlaczego więc tkwić w jednym miejscu i odbierać bodźce tylko z jednego otoczenia? Człowiek, który ogranicza się do swojego miejsca zamieszkania szybko popada w rutynę, od której niedaleko już do braku inspiracji, pomysłów i w konsekwencji zastoju. Słynna myśl wypowiedziana przez Czerwoną Królową z „Alicji w Krainy Czarów” mówi: „… aby utrzymać się w tym samym miejscu, trzeba biec ile sił”. Oznacz to, że musimy się rozwijać żeby przetrwać w ciągle zmieniającym się świecie. Podróże tymczasem ekstremalnie wspomagają nasz rozwój wrzucając nas prosto w nieznane, a wiedza zdobyta w ten sposób do końca życia będzie nam służyć.

Podróże odpłacą się w przyszłości z nawiązką

Wiele osób czuje się zagubionych, czuje się nieswojo w swoim otoczeniu i często nie dociera do nich świadomość tego, że ich otoczenie może wywierać na nich negatywny wpływ hamując ich możliwości rozwoju i gasząc ich potencjał. Na kuli ziemskiej istnieją niezliczone miejsca, z których każde ma coś unikatowego oraz całą paletę zalet i wad. Wybór ulubionego z pewnością nastręczy trudności, ale całe piękno świata polega na różnorodności, z którą możemy się spotkać, i którą możemy doświadczyć, aby ostatecznie znaleźć swoje miejsce pod słońcem. Korzyści takiego stanu rzeczy nie trzeba opisywać.

Znajomość kultur i obyczajów

Przebywając w obcym mieście spotkamy się z innym stylem życia mieszkańców, innymi poglądami i innym spojrzeniem na życie. To dla naszego umysłu orzeźwienie. Aby łatwiej wchodzić w znajomości z miejscowymi przydatne są dwie rzeczy. Po pierwsze umiejętność nawiązywania kontaktów i łączące się z tym pojęciem umiejętności interpersonalne, a po drugie jak radził Wojciech Cejrowski (autorytet dla podróżników) znajomość języków obcych. Jedne kultury są bardziej otwarte, a inne mniej. Na pewno przyjemniej znajdować się wśród tych pierwszych. Znacznie więcej skorzystamy na wymianie zdań z przedstawicielami gościnnych nacji niż tych, gdzie kultura nakazuje skupianie się na jednostce, co przy krótszych wyjazdach daje się we znaki. Dialog rozszerza horyzonty. Istnieje duża szansa, że słowa wypowiedziane przez odmiennego od nas człowieka zainspirują nas do zmian własnego zachowania. Bynajmniej nie należy lekceważyć mało interesującego rozmówcy. Każdy ma jakieś przemyślenia, którymi chętnie się podzieli. Znajomość obcych kultur pozwala nam znaleść wspólny język w obcym kraju i pomaga nam zbliżyć się do jego mieszkańców jeszcze bardziej. Możemy oprócz języka znać na przykład regionalne wierszyki, czy łamańce językowe, których recytacja wywoła uśmiech i sympatię nieznajomego, a nam przysporzy nie lada satysfakcji.

O mnie

Osobiście czuję, że zbyt długo wystawiony byłem na działanie czynników społecznych, wpływ poszczególnych osób z mojego otoczenia, potęgę norm panujących w regionie oraz przepisów prawa w Polsce i pragnę otworzyć swój umysł na miriady przygód, których jestem pewien- doświadczę, dlatego wyruszam w podróż.

W drogę!

Dodaj komentarz