Jakie ptaki śpiewają, kiedy idę spać?

Jakie ptaki śpiewają, kiedy idę spać?

Noc to najlepsza pora na naukę. Ludzie zniechęceni panującym na zewnątrz mrokiem udają się na spoczynek, przestając istnieć na kilka godzin. Zapalają się latarnie, w których mlecznym świetle tajemnicze owady rozpoczynają swój taniec. O odpowiedniej porze zgiełk miasta zaczyna powoli cichnąć, żeby niedługo później zupełnie już ustąpić niskiemu, elektrycznemu pomrukowi pracujących urządzeń. Senna, oniryczna atmosfera zapada wokoło, zamykając powieki dorosłym, kładąc dzieci i usypiając wytrwałych studentów nad ich książkami.

Odporny na uroki nocy odkładam puszkę na bok i zabieram się do pracy. Wiem, że efekt potrwa kilka dobrych godzin, a właśnie tyle czasu potrzebuję, żeby opanować materiał na zbliżające się kolokwium. Nic poza treścią materiałów nie jest w stanie dostać się do mojej głowy. Krwiożercza uwaga i zimna koncentracja każą mi wertować strony w najwyższym skupieniu. Kto by pomyślał, że groźba uwalenia ważnego zaliczenia może dać umysłowi tyle, co dekada treningu spędzona wśród tybetańskich mnichów? 

Mniej więcej co pół godziny przejeżdżający samochód rozpoczyna marsz cieni po pokojowej ścianie. Stukot kół na nierównym bruku odblokowuje moje myśli. Zaczynam się zastanawiać, czy uda mi się zająć dobre miejsce, i czy ktoś był nadto kreatywny podczas układania pytań. Wierzcie mi, odpowiedzialnych za niektóre z nich powinno się stawiać przed jakąś komisją.

Kiedy zegar pokazuje godzinę czwartą nad ranem na dworze zmienia się paleta barw. Miasto pogrąża się w szarości zwiastującej powrót do pracy i na uczelnie. Masy ludzkie wkrótce zaczną się budzić i zabiorą się za poranny rytuał. Podwajam swoje wysiłki, a za oknem ptaki rozpoczynają swój poranny śpiew.

Spędziłem w ten sam niehigieniczny sposób niezliczoną ilość nocy i za każdym razem zastanawiałem się, kto śmie zakłócać mój spokój o wymarzonej porze do nauki. Kładzenie się spać przy muzyce ptasiej orkiestry też nie należy do najłatwiejszych. Ciekawiło mnie, co skłania je do wysiłku, podczas gdy cały świat pogrążony jest jeszcze w maraźmie. 

bezsenność nie moge spac zasnac problemy ze snem jakie ptaki spiewaja kiedy ide spac

Ptaki porannego chóru w mieście!

Jakie ptaki zakłócają spokój studentów medycyny, którzy uczą się na ostatnią chwilę? Jakie są ich zwyczaje? To najwyższa pora, żeby lepiej poznań swoich przeciwników!

jakie ptaki spiewaja kiedy ide spac ptak chór poranny przedspiew

Ptaki śpiewają w porannych godzinach najczęściej wiosną i latem. Robią to z kilku istotnych powodów. 

Terytorium – na pierwszym miejscu jest oczywiście walka o terytorium. Pożądane jest takie, które będzie w stanie zaopatrywać ptasią rodzinę w pożywienie oraz da jej schronienie. Śpiew ma odstraszyć ewentualnych konkurentów. Niektóre ptaki są mistrzami fortelu i mają przygotowany cały repertuar tylko po to, aby sprawić wrażenie, że w danym miejscu znajduje się więcej osobników. Tak postępują na przykład zięby i bogatki.

Zaloty – pora roku zbiega się też okresem lęgowym ptaków, więc możemy być świadkami właśnie rozpoczynającej się walki o najlepszego partnera. Im głośniejsza i piękniejsza pieśń, tym większa szansa, że samiczka zwróci uwagę na pana ptaka. Wydawanie z siebie dźwięków, które niosą się po całej okolicy kosztuje je mnóstwo energii i jest świadectwem zdrowia oraz powodem do dumy.

Powietrze – o świcie jest wilgotne i nie ma jeszcze wiatru, co sprawia, że dźwięk roznosi się lepiej i jest słyszalny o wiele dalej, niż za dnia, kiedy to melodia ptaków ginie w odgłosach ruchu ulicznego i w szumie owadów.

Nuda – przed świtem nie ma zbyt dużo ciekawych zajęć. Zwierzątka, na które można polować jeszcze śpią, a poza tym jest jeszcze zbyt ciemno żeby odnieść sukces i znaleźć coś do jedzenia. 

kos jakie ptaki spiewaja kiedy ide spac ptak czarny jarzębina

Kos

Kos rozpoczyna swój śpiew wiosną już koło 4.00 nad ranem. Latem może to być nawet 3.00! Ptak ten polubił miasta, więc usłyszymy go zarówno w metropoliach, jak i na terenach mniej zurbanizowanych. Jeżeli jeszcze o tej porze zdarza ci się być na nogach to najprawdopodobniej kos jest tym ptakiem, którego śpiew usłyszysz jako pierwszy.

Posłuchaj kosa

rudzik jakie ptaki spiewaja kiedy ide spac ptak

Rudzik

Mniej więcej o podobnym czasie rudzik rozpocznie swoje poranne trele. Charakterystyczne jest dla niego to, że nie powtarza fraz w swojej melodii, a raczej zmienia jej elementy. Może zapożyczać motywy od śpiewu innych ptaków, na przykład już wymienionego kosa. Podczas śpiewu wypina dumnie swoje pomarańczowe upierzenie.

Posłuchaj rudzika

jakie ptaki spiewaja kiedy ide spac drozd spiewak ptak

Drozd śpiewak

Ten gatunek również zaczyna swoją melodię zanim rozpocznie się brzask. Wydaje dosyć podobne dźwięki do kosa, jednak w odróżnieniu od tego drugiego powtarza sekwencje i tworzy zwrotki. Drozdy także mogą być spotkane w mieście, jednak zdarza się to rzadziej.

Posłuchaj drozda

pierwiosnek jakie ptaki spiewaja kiedy ide spac ptak

Pierwiosnek

Swoją wdzięczoną nazwę otrzymał dzięki prostemu skojarzeniu z nadchodzeniem cieplejszych miesięcy, ponieważ do Polski wraca już w marcu. Jego śpiew usłyszymy z powodzeniem w mieście, a zaczyna się on już w okolicach godziny 5.00, więc istnieje szansa, że to właśnie jego śpiew będzie miłym dodatkiem do naszej bezsenności.

Posłuchaj pierwiosnka

zieba zwyczajna jakie ptaki wstaja kiedy chodze spac ptak

Zięba 

Zięba to jeden z najbardziej pospolitych ptaków europejskich, który zasiedla miasta w dużych ilościach. Ponieważ jej śpiew zaczyna się miedzy 6.00 a 7.00 nad ranem, jest jednym z ostatnich, która dołącza do porannego chóru. Istnieje bardzo mała szansa, żeby to właśnie zięba przeszkadzała ci w nauce, ale prawdopodobnie będziesz mógł ją usłyszeć krótko po przebudzeniu.

Posłuchaj zięby

Szczygieł

Jako jeden z ostatnich ptaków, które dołączają się do chóru, szczygieł jest chyba najpiękniejszym z nich. Może przebywać w parkach miejskich i na ogrodach, więc jeśli mieszkasz w pobliżu terenów z większą ilością zieleni będziesz mieć szansę usłyszeć szczygła! Początek jego charakterystycznych trelów i świergot wypada na okres między 6.00 a 7.00, a więc podobnie jak zięba.

Posłuchaj szczygła

lornetka ornitolog obserwacja jakie ptaki wstaja kiedy koncze sie uczyc

A teraz spróbuj sam pobawić się w ornitologa i następnym razem pracując do późna nad projektem, który i tak oddasz szefowi po terminie, wsłuchaj się w śpiew ptaków. Możesz też nagrać poranny chór i zidentyfikować sprawców zamieszania później, porównując ich odgłosy z nagraniami, które umieściłem wyżej.

Jaki to ptak? Rozpoznawanie po śpiewie

Pomocne przy rozpoznawaniu gatunków ptaków po ich melodii jest zwrócenie uwagi na kilka szczegółów. Mogą ona ułatwić ci zabawę na samym początku. Słysząc śpiew ptaków zadaj sobie kilka pytań.

Ton – jak wysoka lub niska jest piosenka? Czy ton się zmienia? Jeśli tak to jakie odmiany słyszysz?

Rytm – czy śpiew jest szybki czy wolny? Czy tempo podlega wariacjom lub zmienia w trakcie utworu?

Długość – ile sekund lub uderzeń trwa utwór? Czy to się powtarza? Jeśli tak to ile razy?

Rodzaj – czy możesz opisać piosenkę? Czy to zgrzyt, gwizdek, brzęczenie, tryl, hukanie, a może ćwierkanie?

Liczba – Ile ptaków śpiewa? Czy każda piosenka jest taka sama, czy różnią się? Czy ptaki śpiewają w tandemie, czy tworzą duet, gdy odpowiadają sobie nawzajem?

Pozostałe dźwięki – jakie jeszcze odgłosy ptaków słyszysz? Czy zauważysz dźwięki bębnienia, drapania lub skrzydeł?

No i jak? Jakie ptaki śpiewają w twojej okolicy?

Ten post ma 11 komentarzy

 1. Pyłowy Helikopter

  Podobno kruki potrafią mówić po odpowiednio długim treningu.

  1. Wojtek

   Czytałem, że kruk posiada inteligencję sześcioletniego dziecka, a to więcej niż można oczekiwać od niektórych ludzi 😀

 2. Marta

  Uwielbiam się budzić latem wcześnie, otwierać okna, wpuszczać powietrze i słuchać śpiewu ptaków w ciszy jeszcze śpiącej okolicy 🙂

  1. Wojtek

   Ale super! Mam nadzieję, że post był pomocny w weryfikacji ich odgłosów 😀

 3. Angelika F

  Nigdy nie zastanawiałam się jakiego ptaka słyszę, ważne że ładnie „śpiewały ” A teraz to dopiero, aż z przyjemnością posiedzieć w ogrodzie i posłuchać

  1. Wojtek

   Miałem dokładnie tak samo, ale lubię poszerzać wiedzę z zakresu tego, co mnie otacza 😛

 4. Anna

  Uwielbiam takie ciekawostki! Dobrze wiedzieć, kto odprowadza mnie po imprezie do rana, a kto śmie budzić :).

  1. Wojtek

   Prawda? 😛 Dzięki za komentarz!

 5. Jeszcze nie miałam przyjemności uczyć się do takich godzin, ale wszystko przede mną – dopiero trzeci rok, ile przede mną jeszcze sprawozdań do napisania na ostatnią chwilę! Za to zdarzało mi się wstać o tej porze i bardzo przyjemnie było rozbudzać się przy śpiewie ptaków!

  1. Wojtek

   Nie życzę Ci, żeby to nawał pracy zmusił Cię do pozostania na nogach do późna, aczkolwiek jak już tak będzie polecam pobawić się w ornitologa 😛 Powodzenia!

 6. erotik izle

  Seu blog é um sucesso, muito completo. Ahhh quando a paixão está lá, tudo é 🙂

Dodaj komentarz