Co sądzą o Polakach obcokrajowcy?-[AUTENTYCZNE CYTATY]

Co sądzą o Polakach obcokrajowcy?-[AUTENTYCZNE CYTATY]

Zastanawiałeś się kiedyś jakie zdanie o Polakach mają obcokrajowcy? A może jesteś ciekawy, co spotka Cię za granicą, kiedy się przedstawisz? Jak bardzo Twoje wyobrażenie o tym, co myślą cudzoziemcy różni się od rzeczywistości? W oparciu o prawdziwe cytaty na temat Polski i Polaków przeprowadzę dekompozycję i analizę naszego wizerunku za granicą. Dziś o tym jaką opinię na świecie wyrobili sobie Polacy.

„Nie spotkałam wielu Polaków, ale ci, których znam są zabawni, mili i otwarci. Raz odwiedziłam Kraków i miasto bardzo mi się spodobało, ale zaskoczyła mnie jakość obsługi. W restauracji miałam problemy żeby się porozumieć, a obsługujący mnie kelner był ponury i mało pomocny. W motelu zadałam kilka pytań o mieście Pani w recepcji i jej reakcja była wręcz nieuprzejma. Poczułam się tam niechciana.” ~Ilse, Meksyk

Ironiczne jest to, jak wiele słyszy się o legendarnej polskiej gościnności, podczas gdy brakuje nam podstawowej kultury osobistej, kiedy osoba z obcego kontynentu chce dowiedzieć się kilku porad od localsa. Według mnie jest to skandaliczne i niedopuszczalne zachowanie, które stawia nas wszystkich w bardzo złym świetle. Bo co gość z kraju odległego o 10 000 km ma sobie pomyśleć o naszym kraju? Zapewne jego kontakt z Polską będzie bardzo krótki, ponieważ po co miałby spędzać czas wśród ludzi, którzy otwarcie pokazują, że nie jest tu mile widziany! Jakość obsługi klientów w Polsce jest co najmniej groteskowa. Problem jest szeroki i sam mogę przywołać oficjalne sytuacje, w których spotkałem się z nieuprzejmością. Moje przygody w PKP, policją czy w urzędach są na tyle barwne, że nadają się do opisania w innym poście. Zresztą również w lokalach gastronomicznych, szpitalach, salonach, hotelach i dziekanatach doświadczyłem tego samego. Co prawda da się zauważyć wzrost jakości usług w przedsiębiorstwach prowadzonych przez ludzi młodych i tych, którzy zdali sobie sprawę, że warto zadbać o klienta. Niemniej, wciąż często spotykam się z ludźmi, którzy „pracują za karę”, albo są zmęczeni tłumaczeniem w kółko tego samego (szczególnie popularne w ochronie zdrowia) i zachmurzeni niechętnie odpowiadają na moje pytania. Możliwe, że wynika to ze zmęczenia, ale wysoce niestosowne jest żeby jego konsekwencje spadały na klientów. Możliwe, że wynika to z ignorancji i założenia, że klient, nieważne jak potraktowany i tak zmuszony będzie załatwić swoją sprawę. Otóż nie, nie będzie. Podsumowując, uważam tę uwagę na temat Polaków za całkowicie słuszną i mam nadzieję, że jako naród zaczniemy pracować nad sobą w tym zakresie.

„Macie w Polsce dobry alkohol. Faceci, których poznałam byli bardzo bystrzy i przystojni. Ogólnie, macie dystans do ludzi i jesteście chłodni.” ~Raissa, Szwajcaria

Zgodzę się z wspomnianym dystansem. Ciężko się w Polsce dorasta jako ekstrawertyk, ponieważ po pierwsze, rówieśnicy mają problem z tworzeniem relacji z taką osobą, a po drugie nie rozumieją schematów jej postępowania. Wylewność i emocjonalność nie przyszłyby nam na myśl pierwsze, jeśli ktoś zadałby nam pytanie o cechy naszego narodu, prawda? Stosunkowo rzadko spotykamy osoby ciepłe, czy życzliwe, natomiast znacznie częściej mamy do czynienia z cynizmem i złośliwością. Całe społeczeństwo cierpi na deficyt empatii. Zastanów się, kiedy ostatnio ktoś poza rodziną starał wczuć się w Twoją sytuację, zrozumieć Twoje problemy, albo szczerze Ci współczuć. Nie lepiej jest kiedy wyjdzie się na ulicę. W przestrzeni publicznej wciąż panuje atmosfera nieufności. Ludzie podejrzewają, że prędzej druga osoba chce ich skrzywdzić, niż że ma dobre intencje. Lekki uśmiech skierowany do osoby idącej naprzeciwko wywołuje zmieszanie, niekiedy panikę, a w ekstremalnych przypadkach agresję. Polacy są też chłodni i bardzo rzadko chwalą siebie nawzajem. Prędzej usłyszy się, że coś Ci się nie uda, niż że coś się uda. Dorastanie w takiej atmosferze jest co najmniej frustrujące, ponieważ otoczenie prowadzi ekspansję na Twoją tożsamość, a alternatywy brak. Dzieci są tresowane żeby nie wyrażać emocji, w miejscach publicznych nie rozmawiać lub posługiwać się szeptem oraz robić to co wypada. W rezultacie rosną kolejne pokolenia Polaków, których rozwój emocjonalny jest opóźniony, którym brakuje empatii i zdolności wchodzenia w zdrowe interakcje z innymi ludźmi. Ci, którzy nie godzą się na życie w takim środowisku dopiero po latach mają szansę wyjechać za granicę i odetchnąć od polskich konwenansów. Pewnie dużo z wymienionych zachowań to spuścizna po komunie, a jak nie to na pewno okres PRL-u wywarł na społeczeństwie dotkliwe piętno. Dlatego można przyjąć, że mają one historyczne uzasadnienie. Ale żyjemy już w innej rzeczywistości i powinno nam zależeć żeby każdy człowiek czuł się w Polsce dobrze, a także powinno nam zależeć na tym, żeby reklamować nasz kraj jako otwarty. Dopóki ten, kto uśmiecha się na ulicy to idiota lub wariat, dopóki nie położymy przyjacielsko ręki na czyimś ramieniu, dopóki nie powiemy nieznajomemu komplementu, dopóty Polacy będą uważani za chłody i zamknięty naród.

„Polacy mentalnością przypominają mi nas samych [Ukraińców]. Z różnic, jesteście od nas poważniejsi i bardziej zorganizowani. W Polsce nie panuje taki chaos jak na Ukrainie.” ~Kiril, Ukraina

To pozytywny komentarz. Na podstawie tego co widziałem Ukraińcy patrzą na nas z szacunkiem i niekiedy podziwem. Wynika to z faktu, że przez ostatnie 28 lat udało nam się osiągnąć o wiele więcej na polu gospodarczym, edukacyjnym i politycznym. Zbudowaliśmy własnymi rękoma dobrobyt, z którego korzysta teraz wielu Ukraińców. Uczą się oni w naszych szkołach i uniwersytetach, pracują w sklepach i na budowach. Polska jest dla nich atrakcyjnym krajem, w związku z czym możemy być z siebie dumni.  

„Polska kojarzy mi się z antysemityzmem. Kiedyś byliście antysemitami i niestety wciąż jesteście. Co do Polaków to nie mówicie dużo, a wasze dziewczyny są bardzo atrakcyjne.”  ~Juan, Hiszpania

Poruszę dwie kwestie. Po pierwsze antysemityzm. Nie wydaje mi się, żeby Polacy byli antysemitami, a takie opinie prawdopodobnie powstają, kiedy w świat lecą wiadomości o marszach środowisk ekstremistycznych w Polsce. Z tego powodu powinniśmy stanowczo odcinać się od wspomnianych organizacji i dążyć do społecznego ostracyzmu osób zachowujących się niegodnie. Takie wystąpienia bardzo psują wizerunek Polski, dlatego warto byłoby usłyszeć potępiający głos władz i wysłać w świat wiadomość o dystansowaniu się polskiego społeczeństwa od niemoralnych zachowań. Druga kwestia to sposób w jaki widziane są Polki na Zachodzie. Wielokrotnie słyszałem opinie o niesamowitej urodzie naszych Pań. Często chwali się też ich inteligencję i błyskotliwość. Zdania są podobne i bardzo pozytywne, chociaż zazwyczaj dotyczą one Słowianek w ogóle. My jednak wiemy, że to Polki są najpiękniejsze. 🙂 Niepokoi mnie coś innego. Do tej pory oprócz pochwał na temat urody Polki zasłużyły sobie na reputację „łatwych”. Oznacza to, że w stosunkowo niedługim czasie po poznaniu można rozwinąć z nimi intymną relację. Czy jest tak w rzeczywistości? Komentarz pozostawiam Tobie.  

„Film „Zimna wojna” to wielki plus dla Polski. We Francji premiera odbyła się szerokim echem, uwielbiamy Waszych aktorów! Poza tym Polska kojarzy mi się z dyktaturą. Nie chciałabym tam żyć, ze względu na łamane prawo.”  ~Victoria, Francja

Nie ma nic lepszego jak promowanie swojego kraju jego kulturą. W Polsce kultura jest bogata i różnorodna i mamy wiele do zaoferowania światu. Imprezy, literatura, muzea, książki przyciągają obcokrajowców. Słaba reklama Polski w zagranicznych mediach działa mocno na naszą niekorzyść. Kojarzeni z dyktaturą i łamaniem praw obywatelskich nie jesteśmy popularnym kierunkiem wakacyjnym. Kiedy jednak turyści przyjeżdżają do Polski, zaskoczeni, nie odnajdują w Polsce pustyni kulturowej, tak jak się spodziewali, lecz odkrywają interesujący, rozwijający się kraj z oryginalnymi rozwiązaniami. Świetnym przykładem jest film „Zimna wojna”, który spotkał się z gorącym odbiorem za granicą. Chciałbym, żeby do świadomości globalnej przebijały się właśnie takie informacje o Polsce: o naszych sukcesach, o światowej klasy produkcjach i o otwartym społeczeństwie. Niestety, częściej w mediach zagranicznych pojawiają się negatywne wiadomości o Polsce. Winą za taki stan rzeczy obarczam polityków, którzy nie interesują się poprawieniem reputacji kraju. Zagadnienia takie jak reklama Polski poza granicami są bagatelizowane. Abstrahując od działań rządu, których ocena nie jest przedmiotem tego artykułu, uważam, że powinien on dbać o dobrą opinię Polaków na świecie. Wszyscy możemy się zgodzić co to tego, że rząd nie traktuje poważnie tego zadania i nie dba o to jak pokazują go zagraniczne media. Brak odpowiedzialności za jego wizerunek spada na barki społeczeństwa, bo to właśnie my, Polacy, musimy się wstydzić za swoich polityków i tłumaczyć się z ich działań. Niejednokrotnie to właśnie przez pryzmat tej niedbałej polityki byłem oceniany poza granicami kraju. Ze względów politycznych cierpi turystyka, kultura i gospodarka naszego państwa. A szkoda, bo zarówno Polska, jak i Polacy mają do zaoferowania cudzoziemcom ogromne dziedzictwo kulturowe, ciekawe obyczaje i przewrotną historię.

Ten post ma 7 komentarzy

 1. Gośka

  To bardzo ciekawe, co inni o nas myślą i jak nas, Polaków postrzegają. My sami mamy o sobie bardzo dobre zdanie, ale bywa różnie. Niezwykle cenne są osobiście i spontanicznie zebrane komentarze.

  1. Wojtek

   Mnie zawsze zastanawiało, co mówi się o Polakach za granicą. Jesteśmy bardzo skomplikowanym narodem i grzechem byłoby używać uproszczeń w tak głęboko sięgającej sprawie. Wydaje mi się, że zebrałem komentarze konkretne, i które będą potrafiły coś wnieść do naszego myślenia.

 2. Andrzej

  Opinie bardzo zróznicowane, ale trudno się z nimi nie zgodzić . Naturę ludzką jak widać bardzo szybko obcokrajowcy potrafią rozszyfrować i opisać.
  Czekamy na więcej…

 3. Mam wrażenie, że tak sam, jak my mamy pewne obrazy innych narodowości, tak ludzie stereotypowo myślą o Polakach 😉

  1. Wojtek

   No właśnie, a jakie są te stereotypy? Postanowiłem zbadać ten temat i podczas każdej kolejnej podróży zbierać materiał do następnych postów tego typu 😀 Może też zaobserwujemy w międzyczasie jakieś zmiany haha

 4. maciej

  oj tam oj tam 4 lata w uk i co poznałem si,e ;D

 5. karolina

  Ciekawe, że w kwestii konwenansów nie zająknął się pan ani słowem o spuściźnie kulturowej Polskiego Kościoła Katolickiego, który w dużej mierze przyczynił się do zamykania ust dzieciom, czy szczucia jednego Polaka na drugiego , do braku tolerancji i otwarcia na ,,obcych”. Widać zresztą jego wpływ i w Pana podejściu choćby do kwestii reputacji Polek.Nie widzę nic niepokojącego we wchodzeniu dorosłych ludzi w bliską relację , nawet szybko.Byle było bezpiecznie i za zgodą obu stron. Reputacja w tej dziedzinie to zwykła dulszczyzna.

Dodaj komentarz