Co dają studia – oczami psychologa

Co dają studia – oczami psychologa

Studia piękny czas dla jednych, dla innych chwile, które po prostu minęły na wykładach, konwersatoriach czy imprezach. Co dają studia? Dziś odpowiem Wam ze swojej perspektywy – psychologa, który obronę pracy magisterskiej miał 5 lat temu, a studia wspominam jako jeden z piękniejszych i ciekawszych momentów w życiu.

Studia oczami psychologa, czyli jak je wykorzystać dla swojego rozwoju

Studiowałam psychologie dziennie, były to studia jednolite magisterskie, czyli pisałam tylko i aż pracę magisterską. Masa konwersatoriów, laboratoriów, wykładów, zajęć terenowych w szpitalach, poradniach i innych placówkach świadczących pomoc. Psychologia jest kierunkiem, gdzie trzeba się uczyć i działać. A ja lubiłam działać. 

Studia były dla mnie okazją do przetestowania siebie w różnych rolach – od aspirującego młodego naukowca w kole naukowym, po psycholożkę- trenerkę, która organizowała i przeprowadzała warsztaty dla studentów i licealistów, po osobę, która uczyła się udzielenia pomocy psychologicznej w akademickim centrum wsparcia.

Jednak to, co wspominam najcieplej, co dały mi studia, to przede wszystkim przyjaźnie na lata. Do dziś utrzymuję kontakt z bliskimi mi osobami, które mieszkają w różnych zakątkach Polski czy świata. Wartościowi ludzie, przyjaciele, to dzięki nim lata studiowania – te lepsze i gorsze momenty były wspaniałe. 

co dają studia

Co dają studia – oczami psychologa

Do studiów można podejść wielowymiarowo. Oczywiście dają Ci wiedzę, a raczej podstawowe informacje z zakresu kierunku, jaki wybrałeś, możliwość uczenia się prezentacji, negocjacji, a także wyboru. Ponieważ na studiach nie da się zrobić wszystkiego, co sobie zamarzysz. Ustalanie priorytetów – czy iść na wykład, czy może na imprezę; pomóc koleżance z kolokwium czy gotować obiad? – to codzienność studenta.

Moim zdaniem nie każdy musi ani powinien iść na studia. One rozwijają, uczą czerpania wiedzy z badań, naukowej literatury, uczą obycia, ale nikt nie mówi, że po danych studiach masz już ułożoną karierę i zapewnioną pracę. Studia mogą poszerzyć Twoje horyzonty, ale o pracę musisz zadbać sam. Jednak studiując określony kierunek, masz szansę zdobyć niezwykłe doświadczenia.

1. Nowe znajomości

Na studiach możesz poznać wielu wartościowych ludzi. Wykłady, zajęcia, przebywanie w grupie, wyjścia i wyjazdy integracyjne – zachęcają do zawierania znajomości. Dodatkowo masz szansę poznać profesorów, praktyków, szkoleniowców z różnych dziedzin i branż oraz możesz ich pytać o wszystko. Studia to świetny czas na nawiązywanie nie tylko kontaktów przyjacielskich, ale również ,,prawie zawodowych”.

2. Pierwsze doświadczenia zawodowe, staże, praktyki

Warto ułożyć sobie, tak plan zajęć lub przeznaczyć część weekendów lub wakacji na pracę zawodową. Pierwsze doświadczenia w pracy są bezcenne. Czy to praca stacjonarna, czy zdalna, w połączeniu ze studiami pozwala na naukę lepszej organizacji czasu, obowiązkowości, wywiązywania się z terminów, a także będziesz mieć pierwsze wpisy do CV. A kto wie, może w firmie, w której pracujesz, po stażu zostaniesz przyjęty na cały etat?

3. Wolontariat

Na studiach warto spróbować swoich sił w wolontariacie. Dzięki pomaganiu innym rozwijasz swoje kompetencje miękkie – empatię, komunikowanie się z różnymi osobami, krytyczne myślenia, kreatywność. Wiele organizacji studenckich organizuje wolontariat i dzięki niemu, nie tylko można pomóc innym osobom, poznać ciekawych ludzi, to jeszcze nauczyć się bardzo dużo o sobie i innych. Polecam Projektor – Wolontariat Studencki, w którym sama działałam kilka lat, będąc na studiach.

co dają studia

4. Pasje i zainteresowania

Studia pozwalają na rozwój, ale też doświadczanie i eksperymentowanie z różnymi pasjami i zainteresowaniami. Teatr impro, jazda na desce, malowanie murali, śpiewanie w chórze, tańce ludowe, a może robotyka – możesz przetestować bardzo dużo różnych opcji.  Wszystko jest, na wyciągniecie ręki w organizacjach studenckich, eventach organizowanych przez samorządy studenckie czy koła naukowe. Dodatkowo to, właśnie na studiach najłatwiej znaleźć innych pasjonatów, podobnych do nas, którzy kochają – planszówki, żeglarstwo, wycieczki po górach, czy literaturę międzywojnia. Szukaj i eksperymentu, a znajdziesz coś, co Cię najbardziej fascynuje.

4. Podróże i zniżki

Z mojego doświadczenia wiem, że studia są idealnym czasem na podróżowanie. Często da się ułożyć tak plan, że ma się kilka dni wolnego. Dodaj do tego zniżki na pociągi, samoloty, wejścia do muzeów czy innych atrakcji i masz świetny i bardzo korzystny cenowo wyjazd. Dlatego podróżuj i korzystaj z tego, co daje Ci legitymacja studencka. Podróże mogą nas rozwijać i inspirować, dlatego nie trać okazji.

5. Odpowiedź na pytanie – czego chce i czego nie chce?

Studia, to też czas poznawania siebie. Może się okazać, że kierunek, który wybrałaś lub wybrałeś to całkowicie nie to, czego chcesz. Twoje plany zawodowe mogą się zmienić. W tym czasie zadajesz sobie tysiące pytań – co dalej? Jak pokierować swoim przyszłym życiem zawodowym? Dzięki sprawdzaniu, eksperymentom i pozwalaniu sobie na popełnianie błędów odkryjesz, czego chcesz i w czym czujesz się najlepiej.

6. Refleksja nad tym kim jestem i jakiego chce życia?

I to, co jest jednym z ważniejszych punktów – czyli studia to taki czas, kiedy świadomie możesz zacząć decydować jakiego życia chcesz, co jest dla Ciebie ważne, jakie wartości mają Ci towarzyszyć, idąc przez życie. Pojawia się pytanie – kim jestem? Dzięki nowym doświadczeniom, poznanym ludziom, refleksji – odpowiedź może pojawić się właśnie wtedy, kiedy będziesz studiować. Warto dać sobie szansę i zastanowić się nad tym pytaniem. 

Dzięki temu Twoje życie będzie pełniejsze i spokojniejsze, a Ty uznasz studia, za wspaniały okres, który pomógł Ci poznawać nie tylko świat, kierunek, który wybrałeś czy branżę, która Cię interesuje, ale przede wszystkim siebie samego i swoje potrzeby.

Paulina Gaworska-Gawryś/ czytaj-na-walizakch.pl

Psycholożka, trenerka kompetencji miękkich, konsultantka HR, pasjonatka książek i psychologii, o których pisze na blogu czytaj-na-walaikzach.pl. Autorka e-booka ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”. 

Znajdziesz mnie na Instagramie @czytaj_na_walizkach i Facebooku Czytaj na walizkach.

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Andrzej

    Studia to naprawdę wspaniały czas, niestety jak wszystko co dobre ..nie trwaja wiecznie. Dlatego warto wykorzystać ten czas jak najbardziej kreatywnie, bo on nigdy nie wróci już w takiej formie.

  2. Filip

    Nie wiem czemu ale bardziej pozytywnie wspominam czas liceum. Studia również są fajne ale o wiele mniej beztroskie.

Dodaj komentarz